تبلیغات
. - خانه ژاپنی به جای خانه ایرانی ! + عکس نمودارهای ترکیب جمعیتی
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.خانه ژاپنی به جای خانه ایرانی ! + عکس نمودارهای ترکیب جمعیتی
خانه ژاپنی به جای خانه ایرانی !         حجت الاسلام والمسلمین فرشید آتشبار

«و هیچ جنبده ای در زمین نیست،جز آنکه روزیش بر خداست»هود6

هنوز سواد خواندن زیادی نداشتم؛همیشه وقتی از جلوی درمانگاه نزدیک خانه مان که رد می شدم برای اینکه به خودم بقبولانم خواندن بلد شدم تابلوی کمرنگ روی دیواررا می خواندم«بابا ماما دو تا بچه کافیه»حتی حفظ کرده بودم که شبا قبل از سریال های  صدا و سیما اوّل پیام های بازرگانی می نوشت«فرزند کمتر زندگی بهتر».                                                                               

یادمه وقتی بچه بودیم تو مدرسه بهمون می گفتن نقاشی بکش یه خانه با سقف شیروانی میکشیدیم،بله سقف های خانه هایمان شیروانی بود یه هشت خوشگل،هرم جمعیّتیمونم شیروانی بود یه هشت بزرگ و مرتّب،شیروانی بود که تونستیم انقلاب کنیم و غول آمریکایی را به زیر بکشیم،شیروانی بود که توانستیم هشت سال در مقابل دنیای سیاهی مقاومت کنیم  و سربلند بشیم چون جوان بودیم.اوضاع خوب بود تا اینکه سیاهی فهمید نمیشه با این خانه و آدمهاش اینطور جنگید،زیاد چاره کردن یکی هم این بود که باید مدل سقف خانه عوض شود،باید سبک زندگی عوض شود.با هرم هشتی شکل نمی شود جنگید،توانش زیاد است چون جوان زیاد دارد.خانه نمای خوبی ندارد باید مدلش را عوض کرد یه خانه و یه سفق به سبک ژاپنی چاره کار بود.از طریق نهادهای مثلاً دلسوز بین المللی و سازمان بهداشت جهانی شروع کردند،جمعیت زیاد برای شما گشنگی می آورد ،جا ندارید،بدبختی می آورد،عقب ماندگی می آورد،بودجه پشت بودجه تزریق شد،میلیون ها دلار،حمایت های جهانی برای کنترل جمعتی در ایران زیاد شد،همان مجامعی که به هر بهانه اموال خودمان را بلوکه می کردند و ما را تحریم می کردند،امّا کسی نپرسید چرا اینگونه برای این طرح ولخرج شده و برای ما دست به جیب شده اند.

اواخر دهه شصت دولت برای طرح ریزی برای آینده بهتر و با این تفکر که رشد جمعیّت مانع پیشرفت خواهد بود به دلیل اینکه نیروی جدید آموزش می خواهد و بهداشت و کار جدید،یعنی مهد کودک جدید،مدرسه و دانشگاه جدید،بیمارستان جدید و.....با تمام توان به کمک صدا و سیما و مجلس شورای اسلامی کمر همت برای جلوگیری از ازدیاد جمعیّت را بست و خیلی زود موفق شد.

غافل از اینکه در آینده به جای مدرسه و دانشگاه باید هزینه خود را صرف نگه داری از سالمندان و ساخت خانه سالمندان و آسایشگاه بکند و به به جای بیمارستان برای کودکان باید به فکر تخت icu و ccuبرای سالمندان باشد؛باید به فکر پرداخت بازنشستگی باشد با نیروی کا رکم موجود در جامعه در آن زمان.

امّا با زهم کسی سوال نکرد که چرا آمریکا یکی از نا موفّق ترین کشورها در انجام این طرح بود و کسی سوال نکرد که چرا رژیم صهیونیستی با آن همه کمی جا و موقعیّت متزلزل خود ،مردم خود را به 12 فرزندی ترغیب می کند.

بله طرح موفّقیت آمیز بود و جایزه پشت جایزه و تشویق پشت تشویق گرفتیم و اینگونه شد که در محلّه مان پسری را که فرزند چهارم خانواده بود بی کوپن می نامیدند.دستشان درد نکن تصویب کرده بودند سوّمی به بعد کوپن ندارد و تبلیغ میکردند دو بچه کافیست و ما روی یکی توقف کردیم و اکنون حتی یکی را هم ندارن بلکه ازدواج هم نمی کنند.

دیگر فکر نکنم کسی صحنه های قدیمی را ببیند که مادر بزرگ قصه می گفت و بچه های فامیل دورش را گرفته بودند و شبیه کلاس درس بود،صحنه های جدید جای آن را گرفته الان همه بزرگتر ها باید بنشینند و شیرین کاری یک یا دو بچه را تماشا کنند.

همه این اتفاقات زمانی رخ داد که هنوز سخنان پیر مرادمان از یاد ها نرفته بود که می گفتند:«مملکت ایران حالا می گویند35میلیون جمعیّت دارد.وسعتش آن قدر است که برای 150میلیون تا200 میلیون جمعیّت کافی است یعنی اگر200میلیون جمعیّت داشته باشد در ایران به رفاه زندگی می کنند و همین طور ممالک دیگر وسیعند.عراق......»(1) و حالا هم که سخنان نور چشممان که اینگونه می گویند:«بنده همچنان معتقدم که کشورما کشور 75میلیونی نیست،کشور ما کشور 150میلیونی است حالا ما دست کم را گرفتیم گفتیم150میلیون؛بیشتر هم می شود گفت.......»(2)بله، ما این رهنمودها را نشنیدیم و عمل نکردیم ولی گویا دشمنان ما بهتر از ما این سخنان را می شنوند و برای خنثی سازی آن عمل می کنند،به همین خاطر است که برژینسکی آن کهنه روباه آمریکایی در سال2009می گوید«از فکر کردن به حمله پیش دستانه علیه تاسیسات هسته ای ایران بپرهیزید و گفت و گو ها را با تهران حفظ کنید.بالاتر از همه،بازی طولانی مدّتی را انجام دهید؛چون زمان و آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست.»(3)

بله برژینسکی خوب می داند از لحاظ علمی و آماری داشتن نرخ باروری کل در سال1385 به میزان1/2بچه یا کمتر یعنی کاهش تدریجی جمعیت و نهایتا انقراض نسل.

با این حال بعضی ها در داخل ابراز خوشحالی کرده و می گویند که امید به زندگی در کشور افزایش پیدا کرده و به71 سال رسیده ولی آن روی سکه را نمی گویند که علاوه بر افزایش سلامت جامعه پیغام خطرناکی دارد و آن پیر شدن جامعس.

یکی از عوامل موفقیت در جنگ نرم این است که شخص یا گروهی که جنگ بر علیهش می باشد باید موضوع را باور کند و بفهمد که چنین جنگی درگرفته؛باید اعتقاد داشته باشد که چنین چیزی واقع شده و آن را توهم نداند.آیا مسئولین ذی ربط این باور را دارند؟آیا فهمیده اند که سیاست کنترلی سالهای قبل اشتباه بوده و تبعات زیادی داشته؟آیا باور دارند که اگر اینگونه پیش برود از لحاظ اقتصادی با افزایش بی رویه هزینه تولید،سختی در تامین مسکن و مستغلات،بحران نیروی کار و افزایش قیمت ارایه خدمات مواجه خواهیم بود؟آیا فهمیده اند که دچا چالش های زیاد اجتماعی از کاهش سرمایه اجتماعی،شکاف نسلی و جمع شدن چتر حمایتی خانواده از سالمندان گرفته تا کاهش نرخ شیوع ازدواج،افزایش سن ازدواج،تمایل کمتر به تشکیل خانواده،افزایش ناسازگاری زوجین،افزایش طلاق و تمایل کمتر برای بچه دار شدن خواهند شد؟آیا دریافته اند که دچار چالش های جمعیتی از جمله کاهش تعداد کل جمعیت ملی،سالمندی جمعیت،افزایش مهاجرت به ایران و به تبعش تغییر هویتی و فرهنگی و افزایش جرم و تغییرات در زبان و گویشش خواهیم شد؟آیا و........؟

آری؛این است قصه دردناک جامعه ما.هرم جمعیتی سال 1390را که دیدم فهمیدم که دشمن تا حدود زیادی موفق شده دیگر خبری از آن هرم هشتی شکل زیبا نبود و آن شیروانی جای خود را ب یک سقف ژاپنی داده بود.

ژاپنی که از پیری رنج می برد و سالمندی معضل بزرگی برایش شده.باید فکری کرد و جنبید تا دیر نشده.


در دو دوره دولت قبلی  تصمیماتی برای ان اتخاذ شد ولی در عمل ناکام ماند.آیا تدبیر و امید به کمک این سقف شیروانی خواهد آمد؟

آیا لبخندها می توانند چاره کارکنند؟ و یا باید اجاق هایمان را همچون سانتریفیوژ هایمان خاموش کنیم و فرزندان بالای دو عدد را اکسید کنیم و تحویلشان دهیم؟؟؟!!!

در نهایت برادرم و خواهرم من و تو باید برای فرو ریختن این بنای ژاپنی آستین بالا بزنیم و شیروانی بسازیم.من و تویی که باور داریم هر که دندان دهد نان دهد و باور داریم که رزق در ازدواج است و به گفته امام باقر(ع) ایمان داریم که فرمودند پیامبر(ص) می فرمودند«چه چیز مومن را از اینکه همسر و خانواده ای برگزیند،باز می دارد؟!امید است خداوند فرزندی به او روزی کند که زمین را با گفتن لا اله الا الله سنگین کند»(4)----------------------------------------------------------------------------------------------- 

1-صحیفه نور ج7ص393

2-از پیام مقام معظّم رهبری به همایش ملّی تغییرات جمعیّتی در قم

3-وال استریت ژورنال مارس2009

4-وسائل الشیعه ج20ص14

[ ] | [ کلمات کلیدی ] : ژاپنی-
[ مرتبط با ] : اخبار کشور گزارش ومقالات کل اخبار
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : دوشنبه 25 آذر 1392

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.