تبلیغات
. - توصیه خیر خواهانه خدا به من و تو
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.توصیه خیر خواهانه خدا به من و تو

یادم می آید وقتی که بچه دبستانی بودم یک روز پسر همسایه مان که او هم کودکی بیش نبود بدون اطلاع پدرش تور ماهیگیری او را برداشته بود و به کناره عمیقی از رودخانه گادار رفته بود، شانس آورده بود که بچه ها او را دیده بودند و به پدرش گفته بودند.

پدرش وقتی فهمید سراسیمه خود را به کنار رودخانه رساند و او را که در حال پرتاب تور بود به خانه برگرداند. یادم می آید که صدای داد زدن و گریه کردن پسرک را میشنیدم و دلم می سوخت از ناله هایی که میزد ! آن روز پدر مسعود به شدت او را تنبیه کرد و او را از ارتکاب مجدد چنین کارهای خطرناکی برحذر داشت. خود من هم وقتی کار خطرناکی میکردم و پدرم می فهمید خدا خدا میکردم که به خیر بگذرد و تنبیه نشوم .

همگان اذعان دارند که در روند تربیت کودکان ممانعت والدین از برخی اعمال کودک ، ناشی از حس مادرانه و پدرانه و ناشی از دوست داشتن کودکشان می باشد!  پدری که تنبیه می کند (فارغ از صحیح بودن یا نادرست بودن این شیوه ) و مادری که ناراحت می شود و نهی می کند  هر دو دلسوز کودک هستند و هدفشان سالم ماندن کودک از گزند آفات و بلاها می باشد.

در مساله امر به معروف و نهی از منکر نیز اینچنین دیدگاهی باید داشت از آنجائیکه ارتکاب گناه یعنی انداختن خود و دیگران در پرتگاه نابودی و آتش عذاب الیم که خداوند وعده آنرا برای گناه کاران داده است ، می بایست همواره انسانها همدیگر را از اجتناب معاصی و ترک واجبات برحذر دارند و پیوسته به یکدیگر تذکر دهند. چطور است ما بر حذر داشتن کودکانمان را از ارتکاب کارهای خطرناک روا می دانیم اما خود حاضر نیستیم که کسی ما را از خطر واقعی و خطر بسیار بزرگ آتش گناهانمان برحذر نکند؟!

ما وقتی از جانب کودک به قضیه تنبیه و بازداشتن نگاه می کنیم شرایط را سخت و دشوار می بینیم . کودک خود را با شخصیت کارتونی همسان خود می سنجد و چون شخصیتهای آرمانی کارتون کودکانه اش همیشه آزاد و بی دغدغه و بدون تنبیه هستند او فکر میکند که تنبیه ناشی از عدم دوست داشتن و ایجاد محدودیت از جانب والدین است . در حالی که مادری که به بچه خود تنقلات و شیرنیجات نمی دهد و کودک او گریه می کند از واقعیت مهمتری که همانا خطر بیماری و سوء تغذیه داشتن فرزندش هست خبر دارد . کودک این مفاهیم را نمی فهمد او به دنبال گرفتن چیزی است که دوست دارد اما مادر می داند که این چیزی که دوست دارد به خیر و صلاح پاره تنش نیست. مادر می داند که نه تنها این خوراکی برای فرزندش زیان آور هست بلکه خوردن این خوراکی باعث میشود که فرزندش سر سفره نهار از غذای کامل و خانگی سالم بی بهره شده و بی اشتهاء گردد.

در امر به معروف و نهی از منکر خداوند خیر و صلاح بنده اش را می خواهد و به دنبال سلامت و سعادت بندگانش می باشد . هر گاه ما به مساله امر به معروف و نهی از منکر از این لحاظ توجه کنیم می بایست برایمان امری خوب و مورد نیاز به حساب آید.

بنده وقتی بداند که معبودش دائم به فکر او و به فکر سعادت اوست بر خود می بالد و از هر آنچه که خدایش دستور داده استقبال می کند. امر به معروف و نهی از منکر دستور خداوند تعالی برای سالم ماندن انسان ها و به صلاح جامعه اسلامی است . امر به معروف یکی از ضمانتهای سالم ماندن جامعه اسلامی است و این مساله در آیات فراوانی از قرآن کریم هم آمده است و البته در روایات بی شماری از ابعاد مختلف آن پرده برداری شده است.

در ادامه چند آیه در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر می آوریم :

« وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر ... » [1] باید از میان شما ،جمعی دعوت به نیکی ، و امر به معروف ونهی از منکر کنند!...

« یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ ...» [2] پسرم ! نماز را بر پا دار، و امر به معروف و نهی ازمنکرکن ،...

« کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللّه » [3] . ، شما بهترین امتی بودید که به سود انسانها آفریده شده اند ؛(چه اینکه) امر به معروف و نی از منکر میکنید و به خدا ایمان دارید .

« یُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ الْیَوْمِ اْلآخِرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر ... » [4] به خدا و روز دیگر ایمان می آورند؛ امر به معروف و نهی از منکر می کنند؛...

 «... یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّباتِ ... » [5] آنها را به معروف دستور میدهد، و از منکر باز می دارد ؛اشیاء پاکیزه را برای آنها حلال می شمرد،...

 
احسان قلندری


**********************************************************

[1] سوره آل عمران ، آیه 104 .

[2] سوره لقمان ، آیه 17 .

[3] سوره آل عمران، آیه 110.

[4] سوره آل عمران، آیه 114.

[5] سوره اعراف، آیه 157 .


این مطلب در این سایتها منتشر شده است :

شبکه اجتماعی فیسنما

سایت خبری سولدوز خب[ ] | [ کلمات کلیدی ] : امر به معروف و نهی از منکر-
[ مرتبط با ] : کل اخبار گزارش ومقالات
محبوب کن - فیس نما
ن : مدیر سایت
ت : یکشنبه 15 آذر 1394

مشاهده صفحه جدید
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.